COVID-19 та РС: Факти та вигадки

COVID-19 та РС: Факти та вигадки
COVID 19 Стаття

COVID-19 ще не досяг повного впливу на суспільство, який буде визначено у кінцевому підсумку. Багато з нас стурбовані наслідками впливу вірусу на наше життя та життя тих, кого ми любимо. Таку невизначеність особливо здатні відчути люди, які також живуть із такими хронічними захворюваннями, як РС.

Ця сторінка проллє світло на деякі помилкові уявлення про COVID-19 та РС та розвінчає поширені міфи, виявлені в результаті відповідей, отриманих у межах нещодавнього глобального опитування, та допоможе вам відокремити факти від вигадки.

76 % людей з РС почали більше турбуватися про своє здоров'я та добробут через пандемію COVID-19
 

Поширене помилкове уявлення — люди, які живуть з РС, мають слабшу імунну систему через захворювання, причому близько половини (46 %) респондентів нещодавнього опитування вважають, що наявність РС підвищує ризик зараження COVID-19. На щастя, це неправда. Наявність РС не наражає вас на більший ризик зараження.

Однак деякі види хворобомодифікуючої терапії (ХМТ) та стероїдні засоби можуть пригнічувати вашу імунну систему, що може призвести до більшого ризику зараження.

Якщо ви стурбовані, що ХМТ може наражати вас на вищий ризик зараження COVID-19, вам слід обговорити це з неврологом або медичною сестрою.

Хворобомодифікуюча терапія (ХМТ)

ХМТ діє, змінюючи поведінку імунної системи. Вона зменшує кількість імунних клітин, які циркулюють у крові, або заважає їм потрапляти до мозку. Потенційні ризики зараження вірусом, що спричиняє COVID-19, відрізняються залежно від виду ХМТ.

У разі питань або сумнівів щодо вашого поточного лікування РС, зверніться до невролога. Він розповість вам про доступні варіанти на основі вашого індивідуального досвіду лікування РС, поточного лікування та способу життя, а також про ризик COVID-19 у вашій місцевості.

Якщо у вас діагностовано COVID-19 та ви приймаєте ХМТ, обов'язково зверніться як до терапевта, так і до невролога, щоб вони мали змогу належним чином оцінити будь-які зміни у лікуванні, які необхідно враховувати.

Будь ласка, майте на увазі, що нові дані про застосування ХМТ та зараження COVID-19 публікуються регулярно, тож наші знання з цього питання постійно розвиваються.

Стероїди

Іноді для лікування рецидивів РС використовуються стероїди. Як і деякі ХМТ, стероїди пригнічують імунну систему, тож ми не радимо застосовувати їх при вірусній інфекції. Якщо вам прописали курс стероїдів для лікування РС, ви можете обговорити з лікарем ризик зараження COVID-19 та користь від лікування. Потреба у застосуванні стероїдів саме для вас залежатиме від індивідуальних обставин та тяжкості рецидиву.

Вплив COVID-19 на ефективність лікування РС досі невідомий. Значна частина досліджень, присвячених РС та COVID-19, зосереджена на оцінці безпеки продовження лікування ХМТ під час пандемії та порівнянні відносного ризику COVID-19 з користю ХМТ для людей, які живуть з РС.

Як завжди, якщо у вас виникли занепокоєння, зверніться до невролога.

Нещодавнє опитування показало, що 59 % людей з РС стурбовані тим, що через РС симптоми COVID-19 будуть серйознішими. Однак, хоча COVID-19 може бути потенційно небезпечним для життя, у більшості людей перебіг інфекції має легку форму. Попереднє дослідження, проведене в Італії, показало, що з 232 осіб з РС, яким був діагностований COVID-19, 96 % перенесли його у легкій формі. Хоча це попередні результати, можна припустити, що розсіяний склероз не призводить до тяжчого перебігу захворювання на COVID-19, ніж у населення в цілому. Однак важливо відзначити, що деякі захворювання, викликані важчими формами РС, можуть наражати людину на вищий ризик розвитку ускладнень в результаті COVID-19. Наприклад, якщо через РС важко очистити легені, зростає ризик розвитку серйозної інфекції грудної клітки, такої як пневмонія.

Також важливо зазначити, що спосіб, у який ваше тіло може боротися з інфекцією (наприклад, початок лихоманки), може погіршити симптоми РС або спровокувати рецидив. Саме тому у разі зараження COVID-19 важливо поговорити з лікарем.

Нещодавнє глобальне опитування показало, що 42% людей з РС занепокоєні тим, чи допоможе їм вакцина проти COVID-19 через РС чи лікування РС.

Незважаючи на те, що по всьому світу проводиться багато випробувань вакцин, вакцина проти COVID-19 ще не була затверджена, тому існує багато питань, на які поки що просто немає відповідей. Чи міститиме вакцина живий або інактивований варіант вірусу? Як довго я матиму імунітет? Це буде одноразове щеплення чи нам потрібно буде регулярно проходити вакцинацію, як у випадку з вакциною від грипу?

Вакцини готують вашу імунну систему до реакції на інфекцію. Важливо знати, що сам собою РС не впливає на ефективність вакцинації. Однак, якщо ви отримуєте ХМТ, ваш організм може менш ефективно реагувати на вакцини. Це пов'язано з впливом ХМТ на імунну систему.

При цьому дослідження, присвячене вакцинації проти грипу та РС, показало, що вакцина була ефективною та що більшість методів ХМТ не перешкоджають захисту від грипу.

Якщо у вас РС, питання про те, чи рекомендована вам вакцинація, ускладнюється. Попри те, що людям з РС рекомендується дотримуватись стандартних правил вакцинації, існують певні винятки. Рекомендація вакцинації залежить від типу вакцини, ризику зараження, лікування, яке ви отримуєте, та наявності рецидиву розсіяного склерозу. Ви завжди повинні консультуватися з лікарем щодо актуальних для вас обставин.

Майте на увазі, що спалах коронавірусу — це ситуація, що досі триває, а COVID-19 — це цілком нове захворювання, про яке ми продовжуємо дізнаватися нову інформацію. Ми проконсультувалися з організаціями пацієнтів та надійними онлайн-ресурсами, щоб забезпечити вас найсвіжішою, найбільш актуальною та експертною інформацією про COVID-19 та РС. У власному онлайн-дослідженні важливо звертатися до надійних джерел. Зокрема, до таких джерел належать:

Однак якщо ви маєте конкретні занепокоєння щодо власного здоров’я чи здоров’я рідних людей, радимо зв’язатися зі своїм невропатологом або медсестрою.

  1. Sanofi Genzyme internal document – COVID-19 Impact on MS Study, Global Results. Неопубліковані дані. 
  2. MS Trust – Coronavirus, Covid-19 and multiple sclerosis. Available at: https://mstrust.org.uk/a-z/coronavirus-covid-19-and-multiple-sclerosis. Дата останнього доступу: липень 2020.
  3. MS Society – COVID-19 coronavirus and MS treatments. Available at: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/treatments-and-therapies/disease-modifying-therapies/covid-19-coronavirus-and-ms. Дата останнього доступу: липень 2020.
  4. MS Society UK - Immune system and MS. Available at: https://www.mssociety.org.uk/research/explore-our-research/emerging-research-and-treatments/immunomodulation. Дата останнього доступу: жовтень 2020.
  5. MS Trust – Preliminary research on Covid-19 in people with MS in Italy offers some reassurance. Available at: https://mstrust.org.uk/news/preliminary-research-covid-19-people-ms-italy-offers-some-reassurance. Дата останнього доступу: липень 2020.
  6. Multiple Sclerosis Academy – Will our patients be able to respond to a Coronavirus vaccine? Available at: https://neurologyacademy.org/events/webinar/live-webinar-vaccination-will-our-patients-be-able-to-respond-to-a-coronavirus-vaccine. Дата останнього доступу: липень 2020.
  7. MS Trust – Vaccination and immunisation. Available at: https://mstrust.org.uk/a-z/vaccination-and-immunisation. Дата останнього доступу: липень 2020.
  8. National Multiple Sclerosis Society – Vaccinations. Available at: https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Vaccinations. Дата останнього доступу: липень 2020.

Чи була ця інформація корисною?