Оцінка ризику для прийняття рішень у повсякденному житті з РС

Risk management
COVID 19 Стаття

Прийняття рішень може бути непростим для всіх, але більш за все для людей, які живуть з розсіяним склерозом (РС). Ще складніше приймати рішення, пов'язані з певним ризиком.

У цій статті ми розкажемо про психологію сприйняття ризику, з'ясуємо, чому особам з РС може бути важче приймати рішення з урахуванням ризику, та застосуємо ці знання до поточної ситуації з пандемією COVID-19. Також ми поділимося декількома порадами, які допоможуть вам оцінювати ризики в повсякденному житті.

Люди запрограмовані за будь-яку ціну уникати потенційно небезпечних загроз та ситуацій. Реакція «бийся або тікай» — це інстинктивна відповідь на загрози в оточенні, що за мілісекунди викликає фізіологічні зміни, такі як прискорене серцебиття. Такі реакції виникли в процесі еволюції, щоб ми могли швидко вживати певних дій, готуючи тіло до боротьби або порятунку від неминучої загрози.

Хоча цей інстинкт може допомогти уникнути простої і безпосередньої небезпеки, це не найкращий спосіб зрозуміти, що робити з більш складними та довгостроковими ризиками. Тому важливо знайти час, щоб подумати, а не відразу ж діяти відповідно до початкової реакції на потенційно небезпечні ситуації.

На додаток до інстинктивної реакції «бийся або тікай» існує багато інших факторів, які впливають на наше ставлення та реакції на ризик у повсякденному житті:

Сприйняття контролю

Чим більше контролю ми відчуваємо над ситуацією, тим менш ризикованою ми її сприймаємо. У нас складається враження, що ми хоча б частково здатні зменшити загрозу ризику, якщо маємо певний рівень контролю. Саме тому багато хто з нас не боїться керувати автомобілем, але боїться літати, незважаючи на те, що в автомобільних аваріях страждають більше людей, ніж під час перельотів.

Знайомі ситуації

Ми краще сприймаємо ризики, про які багато знаємо, та часто сприймаємо їх як меншу загрозу, ніж ті, що нам невідомі.

Саме це ми зараз спостерігаємо із COVID-19. На початку пандемії ми дуже мало знали про вірус і про те, як він вплине на нас. Така невизначеність та «страх перед невідомим» призвели до повсюдної тривоги, крайньої поведінки, наприклад, панічних закупок, та до гострого усвідомлення потреби в особистій чистоті та гігієні. Однак у міру того, як ми більше дізнаємося про COVID-19, наше сприйняття його як ризику змінюватиметься зараз та у майбутньому.

Проміжок часу між участю у ризику та його впливом

Затримка між первинною участю у «ризикованій» події та підсумковим впливом може змінити наше сприйняття ризику. Гарний приклад у повсякденному житті — ризик серцевих захворювань через незбалансоване харчування з високим вмістом жирів. Оскільки шкідливий вплив нездорового харчування не є негайним, рівень ризику здається меншим.

Обізнаність

Усвідомлюваний ризик якоїсь події здається більш високим, коли ми більше знаємо про нього. Наприклад, усвідомлюваний ризик розвитку раку здаватиметься більшим, якщо цей діагноз поставили нашому другу, — адже це чіпляє за живе.

Походження ризику

Нас менше турбують ризики, на які ми свідомо наражаємося, або ризики, які випливають з наших власних дій, аніж ризики, які нав'язують нам інші. Наприклад, люди часто дратуються, коли помічають, що хтось користується телефоном, переходячи дорогу, хоча насправді самі можуть робити те ж саме.

Багато рішень, перед якими ви постаєте регулярно, містять елемент ризику. Важливо мати змогу раціонально оцінити, наскільки ризикованою може бути ситуація, щоб зробити правильний вибір саме для себе. У цій статті ви знайдете поради та рекомендації щодо прийняття рішень та пов'язаних з цим ризиків.

Пошук рішення — складний процес, що вимагає низки когнітивних та емоційних кроків для оцінки ситуацій та прийняття обґрунтованих рішень. Цей процес ускладнюється навіть більше, якщо ви страждаєте на РС, оскільки близько 65% людей, що живуть з цим захворюванням, мають проблеми із прийняттям рішень.

Мабуть, не дивно, що декому серед пацієнтів з РС приймати рішення складніше, коли воно несе ризик. Це пояснюється тим, що пошук рішень з урахуванням ризику є складнішим та вимагає більше етапів когнітивного аналізу, які можуть бути порушені у людей з РС, ніж стандартний пошук рішень для оцінки рівня ризику.

З появою COVID-19 ефективна оцінка ризику стала важливішою, ніж будь-коли. Якщо ви живете з РС, ваше захворювання — це додатковий фактор, який потрібно враховувати у процесі оцінки ризику, додаючи ще один рівень складності до і так складного процесу пошуку рішень з урахуванням ризику під час пандемії. Наприклад, вам, можливо, доведеться порівнювати ризик зараження COVID-19 із ризиком припинення особистих візитів до лікаря. Якщо ви вважаєте, що ризик зараження вірусом вищий, можливо, замість них ви оберете консультацію за телефоном.

Безумовно, допомоги від великого обсягу інформації про COVID-19 в Інтернеті небагато. Іноді буває складно зрозуміти, якій інформації можна довіряти, що збиває з пантелику та викликає занепокоєння. У нещодавньому опитуванні 46% людей з РС заявили, що стурбовані підвищеним ризиком зараження COVID-19, 49% — стурбовані важчою формою вірусу через РС, а 42% висловили побоювання, що їм не допоможе вакцина від COVID-19. Однак, іноді справа виглядає трохи не так.

Дізнайтеся про деякі хибні уявлення, пов'язані з COVID-19 та РС, просто зараз.

Важливо, щоб ви могли ефективно оцінювати ризик COVID-19 при РС та на основі власної ситуації приймати рішення, що будуть найкращими саме для вас. Ознайомтесь із переліком порад, які допоможуть підійти до оцінки ризику:

 • Лишайтеся добре поінформованими
  Лишайтеся в курсі поточної ситуації з COVID-19, але не дивіться та не читайте забагато новин. Щодня ми дізнаємося про вірус все більше, тому важливо використовувати надійні джерела, такі як Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) або урядовий веб-сайт, щоб отримувати точну та регулярно оновлювану інформацію про COVID-19 у вашому регіоні.
 • Використовуйте надійні джерела з РС
  Отримуйте конкретну інформацію про COVID-19 та РС із надійних джерел. Сюди входять наукові статті та організації захисту прав пацієнтів (ОЗПП), такі як Міжнародна федерація РС (MSIF).
 • Спілкуйтеся зі своєю командою лікарів
  Спалах COVID-19 — це поточна ситуація, а кожна людина й обставини, пов'язані з її здоров'ям, різні. Якщо ви маєте певні занепокоєння або запитання щодо РС та COVID-19, слід обговорити їх з лікарем або медсестрою. Обговорюючи та приймаючи рішення разом, ви заспокоюєте свій розум та отримуєте впевненість у віднайдених рішеннях.

Тепер ви знаєте трохи більше про ризик та про труднощі процесу пошуку рішення. Ось кілька порад, які допоможуть вам найкраще оцінити ризик у пошуку рішень у повсякденному житті з РС:

 • Підвищуйте рівень власної обізнаності
  «Страх перед невідомим» часто призводить до нереалістичного сприйняття ризику. Чим більше ви знаєте про потенційний ризик, тим легше його раціонально оцінити.
 • Зважуйте ризик та переваги
  Складіть перелік ризиків та переваг, пов'язаних з конкретним вибором (наприклад, тривала подорож у гості до друга, незважаючи на погані погодні умови), та подумайте про свої пріоритети. Якщо ризики переважають вигоди, тоді оберіть рішення з меншим ризиком, або подумайте про те, що можна зробити для зниження ризику.
 • Поговоріть з другом або членом родини
  Якщо ви не впевнені, що дійшли правильного висновку на основі рішення з урахуванням ризику, обговоріть свої міркування з кимось із близьких, щоб дізнатися, чи вони згодні з вашим висновком. Вони можуть запропонувати інший погляд на ситуацію та переконати вас у тому, що прийняте рішення є правильним.

Чи була ця інформація корисною?