Побічні ефекти і симптоми

Побічні ефекти і симптоми

Симптом або побічний ефект? Побічний ефект або симптом? Зрозуміти різницю між цими двома проявами непросто. Але вміння відрізнити симптом від побічного ефекту може допомогти вам вести більш ефективні бесіди зі своєю командою лікарів і приймати відповідні рішення щодо лікування, яке підходить саме вам.

Живучи з розсіяним склерозом, ви, ймовірно, будете спостерігати у себе низку симптомів. Також, можливо, що ви будете виявляти побічні ефекти, пов’язані з будь-якою хворобо-модифікуючою терапією (ХМТ), яку ви будете отримувати. Але як відрізнити ці два прояви один від одного? Велика кількість симптомів РС вкрай ускладнює визначення різниці між побічними ефектами від лікування та симптомами, спричиненими захворюванням. Однак хороша обізнаність про побічні ефекти і симптоми та їх прояви може допомогти вам провести більш інформативну бесіду зі своїм неврологом, і ви разом зможете визначити найбільш ефективний для вас план лікування.

Симптоми — це фізичні або психічні зміни, яких людина зазнає внаслідок певної хвороби. Оскільки захворювання на РС уражує центральну нервову систему (ЦНС), РС може проявлятися великою кількістю фізичних і психічних симптомів. Але важливо пам’ятати, що люди, які живуть з РС, відрізняються один від одного і не у всіх із них будуть однакові симптоми. Симптоми, які ви спостерігаєте у себе, будуть цілком залежати від того, які ділянки ЦНС уражені РС. Тому ви можете виявляти деякі симптоми, які повністю відсутні в інших людей, що живуть із РС, і навпаки.

До фізичних симптомів, пов’язаних з РС, відносять проблеми з рухомістю, втомлюваність, біль, проблеми з рівновагою, а також мовленням, ковтанням і зором. Люди, які живуть з РС, можуть також мати складнощі з концентрацією, багатозадачністю і рішенням задач, а також емоційні симптоми, такі як депресія і тривожність. Якщо вам потрібна додаткова інформація, ви можете дізнатися більш детально про РС.

Make sure you talk to your doctor about any symptoms you are experiencing.

Обов’язково поговоріть зі своїм лікарем про симптоми, які ви виявляєте. Важливо звернути увагу на нові симптоми або симптоми, які змінюються, щоб ваш план лікування й надалі залишався найбільш ефективним для вас.

У разі будь-якого лікування є можливість того, що ви будете виявляти побічні ефекти. Існують вторинні та несприятливі реакції, які виникають у відповідь на лікування. Щоб допомогти вам отримати уявлення про побічні ефекти, які можуть з’являтися під час ХМТ, ми згрупували деякі найбільш поширені побічні ефекти, пов’язані з різними видами лікування РС. Розглянувши різні методи лікування РС, ви зможете побачити, що деякі побічні ефекти характерні для всіх видів ХМТ, водночас як інші більш притаманні певному виду ХМТ або пов’язані зі способом застосування.

Ризик інфікування
Усі види ХМТ можуть підвищувати уразливість до інфекцій і знижувати здатність справлятися з ними внаслідок їх впливу на імунну систему. Ось чому важливо відстежувати появу ознак інфекцій як побічного ефекту після лікування ХМТ. До основних ознак інфекції, на які необхідно звертати увагу, відносять гарячку, озноб і запалені гланди. Якщо ви виявляєте будь-який із цих побічних ефектів, негайно зверніться до свого лікаря.

Можливі побічні ефекти, пов’язані зі способом застосування ХМТ
Побічні ефекти також можуть бути безпосередньо пов’язані із способом введення препаратів. Одні препарати для ХМТ застосовують перорально у формі таблеток 1 або 2 рази на добу чи самостійно вводять у формі ін’єкцій. Інші застосовують у формі інфузій, коли лікарські засоби вводять безпосередньо у вену. Такі препарати ХМТ вводять у клінічних умовах кваліфікованим медичним працівником. Для кожного способу характерні відповідні побічні ефекти.

Зокрема препарати ХМТ у формі ін’єкцій часто застосовують самостійно на регулярній основі. Вони можуть спричинити реакцію в місці введення препарату ХМТ. Такі побічні реакції називаються реакцією в місті ін’єкції і зазвичай мають легкий ступінь. До них відносять:

  • Почервоніння
  • Свербіж
  • Біль
  • Набряк
  • Синці

Для препаратів ХМТ, які застосовують шляхом інфузій, більшість побічних ефектів виникає під час та/або у період до 24 годин після інфузії, у сукупності вони відомі як інфузійні реакції. На інфузії можуть виникати різні реакції. До найбільш поширених реакцій відносять:

  • Головний біль
  • Гарячка
  • Висип
  • Нудота

Наведений перелік побічних реакцій не є вичерпним і залежить від препарату ХМТ. Важливо обов’язково ознайомитися з можливими побічними реакціями на лікування РС. Однак, окрім перерахованих вище побічних реакцій, ви можете виявляти такі, про які раніше не повідомлялося. Можливо, буде корисним запитати вашого невролога, які побічні ефекти є найбільш ймовірними під час призначеного вам лікування. Якщо ви знатимете, на що звертати увагу, то зможете раніше розпізнати їх.

Make sure you talk to your neurologist about any side effects that you experience.

Обов’язково поговоріть зі своїм неврологом про всі побічні реакції, які ви виявляєте. Це необхідно для забезпечення повного усвідомлення неврологом їхнього впливу на якість вашого життя та відповідності лікування.

Оцінюючи план вашого лікування, невролог врахує ваші уподобання щодо лікування та відносний вплив як симптомів, так і можливих побічних ефектів на якість вашого життя. Якщо вам тяжко переносити лікування або якщо у вас проблеми з дотриманням призначеної терапії, ваш невролог може запропонувати перейти на лікування, яке краще відповідає вашому способу життя. Або ж для вас може виявитися корисним застосування більш ефективного препарату, якщо тяжкість від симптомів РС перевищує тяжкість від збільшення побічних реакцій, часто пов’язаних із більш ефективною ХМТ

Ознайомтеся з матеріалом «Обговорення лікування зі своїм неврологом» для отримання додаткової інформації та корисних порад щодо того, як поговорити зі своїм неврологом про все, що є важливим для вас.

Чи була ця інформація корисною?