Покращення здоров’я мозку

Об’єм та когнітивний резерв головного мозку можуть захистити вас від прогресування фізичної втрати працездатності та когнітивних порушень, якщо ви живете із розсіяним склерозом (РС). Але як зберегти здоровий мозок та піклуватися про свій резерв?

Ваше фізичне здоров’я та здоров’я вашого мозку взаємопов’язані

Турбота про загальний стан здоров’я може допомогти як вашому мозку, так і тілу впоратися з РС, захищаючи від можливого впливу захворювання на якість вашого життя.

Подбайте про функціональний стан своєї серцево-судинної системи

 • Підтримання фізичної активності корисне для здоров’я вашого головного мозку. Фізична активність може навіть покращити стан вашого мозку, сприяючи розвитку його структури та функцій. Це особливо важливо, якщо ви живете з РС, оскільки функціональний стан серцево-судинної системи пов’язаний як з об’ємом головного мозку, так і з його когнітивним резервом.

 • Ви можете покращити функціональний стан своєї серцево-судинної системи, регулярно займаючись фізичними вправами, що прискорюють серцебиття. Можливо, ви замислюєтеся про інтенсивні тренування, зокрема біг чи фітнес, але для вас є багато інших варіантів, наприклад садівництво, танці, ходьба чи плавання. Якщо ви виявите, що втрачаєте рівновагу, можете навіть спробувати робити вправи, сидячи у кріслі. Втім, найкраще знайти те, що буде справді вам до вподоби!

Перевірте свій артеріальний тиск

 • Підвищений артеріальний тиск може підвищити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Високий артеріальний тиск також пов’язаний зі зменшенням об’єму головного мозку та вищим показником втрати працездатності у людей, які живуть з РС.

 • Підвищений артеріальний тиск тяжко помітити, доки ви не перевірите цей показник під час візиту до лікаря. Підвищення артеріального тиску може бути зумовлено низкою чинників, зокрема надмірною масою тіла, дієтою з високим вмістом солі, недостатніми фізичними навантаженнями та регулярним вживанням занадто великої кількості алкоголю. Отже, здоровий спосіб життя та регулярний огляд у лікаря — оптимальний спосіб підтримувати нормальний рівень артеріального тиску.

Намагайтеся уникати куріння

 • Куріння може негативно впливати на ваш стан із багатьох причин. Куріння на фоні РС асоціюється з більш високою частотою рецидивів, посиленим прогресуванням рівня інвалідизації та порушенням когнітивних функцій порівняно з некурцями. У курців із клінічно-ізольованим синдромом (КІС) майже удвічі частіше, ніж у некурців з КІС, виникають вогнища, і значно вища ймовірність  прогресування стану до РС.

 • Є кілька варіантів, які можуть допомогти вам кинути курити. Наприклад, отримайте підтримку від вашої родини та друзів, повідомивши їм про свої наміри позбутися цієї звички. Ви також можете звернутися до свого лікаря по допомогу та пораду.

Простежте, скільки алкоголю ви вживаєте

 • Зменшення споживання алкоголю забезпечує низку переваг для здоров’я. Наприклад, це може значно зменшити кількість споживаних калорій та знизити ризик розвитку багатьох захворювань. І може бути особливо корисним, якщо ви живете з РС, оскільки є дані про те, що небезпечний рівень вживання алкоголю (зараз або в минулому) призводить до зниження виживаності.

 • Чудовим початком стане контроль того, скільки ви вживаєте алкоголю. Це можна зробити за допомогою калькуляторів, які доступні в інтернеті. Рекомендована кількість алкоголю, яку можна безпечно вживати щотижня, варіюється в різних країнах. У Великій Британії рекомендують, щоб і чоловіки, і жінки не вживали понад 14 одиниць на тиждень, але в деяких країнах ця цифра є набагато вищою. Зокрема у Данії це 32 одиниці для чоловіків та 21 — для жінок.


  Відео: Паола обговорює вплив її дієти на РС

Стежте за своєю масою тіла

 • Життя з РС іноді може ускладнювати процес схуднення або навіть призводити до збільшення маси тіла. РС також може ускладнити процес приготування їжі та заняття фізичними вправами. Якщо ви намагаєтеся схуднути, важливо уникати жорстких дієт, натомість ставити собі досяжні цілі. Найкраще обирати зміни, які дозволять вам дотримуватися здорової дієти, регулярно займатися фізичними вправами. Можна навіть спробувати планувати харчування на тиждень наперед. 

 • Ожиріння є вагомим фактором ризику для низки серйозних станів, зокрема цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань та інсульту. Воно також призводить до зниження якості життя та розвитку психічних захворювань. Якщо ви страждаєте на ожиріння і маєте РС, імовірність того, що у вас можуть з’явитися вогнища, досить висока.

Підтримуйте активність вашого мозку

Ваш когнітивний резерв можуть покращити як піклування про фізичне здоров’я, так і заняття, які змушують мислити та кидати виклик своєму мозку.

Доведено, що такі види діяльності захищають від когнітивних порушень при РС, якщо ви займаєтесь ними протягом усього життя. Тож буде корисним щодня знаходити для них час!

Питання:

Підтримання мозку активним — це найкращий спосіб піклуватися про його здоров’я.

Варіанти

Відеоролик — Піклуючись про моє когнітивне здоров'я

Опитування

Про який із перелічених аспектів вашого здоров’я та самопочуття ви найбільше непокоїтеся стосовно його потенційного впливу на ваш РС?

 • Фізичний стан 20%
  Фізичний стан 20%
 • вага 40%
  вага 40%
 • куріння 40%
  куріння 40%
 • психічне здоров’я 0%
  психічне здоров’я 0%
 • когнітивне здоров’я 0%
  когнітивне здоров’я 0%
 • інше 0%
  інше 0%
Дякуємо за вашу відповідь Наведені вище результати відображають думку всіх, хто взяв участь в голосуванні

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Здоровий спосіб життя для головного мозку означає піклування про загальний стан здоров’я та дії, які кидають виклик вашому мозку. Більшість чинників, які можуть вплинути на ваше здоров’я, пов’язані між собою, зокрема надмірна маса тіла, низька активність, куріння та вживання занадто великої кількості алкоголю — усе це збільшує ризик виникнення низки серйозних станів, таких як серцево-судинні захворювання та цукровий діабет 2 типу.

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Втім, деякі чинники пов’язані з певними наслідками життя з РС, зокрема зменшення об’єму мозку, збільшення прогресування інвалідизації та когнітивні розлади.

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Якщо ви непокоїтеся або хочете дізнатися більше про способи захисту здоров’я мозку, варто обговорити це з лікарем.

Створіть власні нотатки для бесіди з лікарем, які допоможуть вам обговорити зі своїм неврологом стан здоров’я мозку та отримати більше від життя з РС.

 1. Здоров’я мозку: при розсіяному склерозі час має значення. 2016a. Матеріал наявний на сайті: https://www.msbrainhealth.org
 2. Brain health: A guide for people with MS. 2016b. Матеріал наявний на сайті: https://www.msbrainhealth.org/people-with-ms/brain-health-a-guide-for-people-with-ms/
  Станом на: травень 2017 р.
 3. Зв’язок мозку із тілом: рекомендації GCBH щодо фізичної активності та здоров’я мозку Матеріал наявний на сайті: https://www.aarp.org/content/dam/aarp/health/brain_health/2016/05/gcbh-the-brain-body-connection.pdf Станом на травень 2017 р.
 4. Вправи. Матеріал наявний на сайті: https://mstrust.org.uk/a-z/exercise
 5. Як кинути курити. Матеріал наявний на сайті: https://www.helpguide.org/articles/addictions/how-to-quit-smoking.htm
 6. Clinically isolated syndrome. Available at: https://mstrust.org.uk/a-z/clinically-isolated-syndrome-cis
 7. Як скоротити споживання. Матеріал наявний на сайті: https://www.drinkaware.co.uk/advice/how-to-reduce-your-drinking/how-to-cut-down-on-alcohol-at-home
 8. Нові вказівки щодо алкоголю: що потрібно знати. Матеріал наявний на сайті: https://www.bbc.co.uk/news/uk-35252650
 9. Контроль вашої маси тіла. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/everyday-living/eating-and-drinking/managing-your-weight
 10. Вплив зайвої ваги та ожиріння на здоров’я. Матеріал наявний на сайті: https://www.cdc.gov/healthyweight/effects/index.html
 11. Серцево-судинне захворювання. Матеріал наявний на сайті: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/conditions/cardiovascular-heart-disease

Чи була ця інформація корисною?