Резерви мозку при РС

Резерви мозку при РС

Контроль пошкоджень
Розсіяний склероз (РС) може пошкодити ваш головний мозок, пришвидшивши атрофію мозку і впливаючи на ваше життя із цим станом. Однак мозок має розумну систему, яка допомагає йому впоратися із пошкодженням. Саме це ми й будемо обговорювати.

Була поширеною думка, що головний мозок припиняє змінюватися та розвиватися в ранньому віці, але тепер ми знаємо, що це не зовсім так.

Ваш мозок продовжує змінюватися та реорганізовуватися з віком, формуючи нові шляхи та зміцнюючи інші. Через це мозок часто описують як гнучкий, або, якщо використовувати наукову термінологію, — нейропластичний.

Розвивай можливості свого мозку
Розвивай пластичність свого мозку та слухай аудіозапис нижче
Професор Барт Ван Віймеєрш

Професор Барт Ван Віймеєрш

обговорює вплив неврологічного резерву

Нейропластичність вашого мозку і той факт, що ви не використовуєте весь його об’єм постійно, означають, що ваш мозок має підтримку чи резерв. Якщо щось піде не так в одній частині мозку, ви можете використовувати інші його частини для вирішення проблеми. Ця підтримка називається неврологічним резервом, і що більше її у вашому мозку, то він здоровіший. Підтримка має дві складові: резерв мозку та когнітивний резерв, і обидві є важливими для здоров’я вашого мозку.

Ви не можете контролювати розмір головного мозку, оскільки цей параметр визначається вашою генетикою.

З віком наш мозок починає дуже повільно зменшуватися. Іншими словами, у всіх нас відбувається атрофія мозку. Але РС пошкоджує ваш мозок, тобто атрофія може розвинутися дещо швидше. Якщо ваш мозок зменшиться, те саме станеться з його резервом.

Опитування

Ви коли-небудь чули про термін «неврологічний» або «когнітивний резерв»?

Варіанти

Розуміння РС, Неврологічний резерв

Професор Барт Ван Віймеєрш

РС може спричинити появу вогнищ, що призводить до швидшої втрати мозкової тканини, ніж зазвичай.

Для виконання функцій пошкоджених ділянок головного мозку залучаються нові ділянки. Для цього використовується неврологічний резерв, унаслідок чого мозок може не виконувати всі свої нормальні функції.

Симптоми РС прогресують швидше, якщо неврологічний резерв повністю вичерпується.

Питання:

Ваш мозок може «обійти» частину пошкодження, завданого РС.

Варіанти

Розуміння РС — зворотний бік неврологічного резерву

Професор Барт Ван Віймеєрш

Неврологічний резерв може допомогти вашому мозку впоратися з пошкодженням, спричиненим РС, але він також може приховати його, значно ускладнивши завдання. Якщо одна частина мозку не може працювати належним чином, неврологічний резерв використовує інші, непошкоджені частини мозку. Саме тому РС рідко виявляють на ранніх стадіях. Ви можете гарно почуватися і не мати симптомів, але РС може бути активним. Тільки тоді, коли ваш неврологічний резерв почне вичерпуватися, симптоми РС стануть помітнішими.

Ви можете не виявляти нових симптомів під час утворення нових уражень. Насправді більшість уражень не призводять до рецидиву, оскільки мозок може будувати інші зв’язки та обходити пошкодження.

Питання:

Пошкодження мозку, спричинене РС, завжди призводить до появи симптомів.

Варіанти

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Підтримка є дуже важливою для повноцінного та здорового мозку. Неврологічний резерв допомагає вашому мозку краще справлятися не тільки зі старінням, а й з пошкодженням, зумовленим РС. Ось важливі дані щодо неврологічного резерву, які варто знати, якщо ви живете з РС:

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Неврологічний резерв може допомогти стримувати симптоми, але, з іншого боку, це також може призводити до непомітного пошкодження вашого мозку при РС.

Зв'язки

Неправильні зв'язки

Ваш неврологічний резерв може виснажитися. Тому потрібно якомога більше піклуватися про свій мозок, зберігаючи його здоровим та активним.

Чи було вам це цікаво? Ознайомтеся з матеріалом «Покращення здоров’я мозку». Крім того, створіть власні нотатки для бесіди з лікарем, які допоможуть вам обговорити зі своїм неврологом усі питання щодо здоров’я мозку при РС.

Чи була ця інформація корисною?