Що таке атрофія мозку

Вступ до атрофії мозку

Давайте поговоримо про мозок
Коли ми говоримо про розсіяний склероз (РС), часто акцентуємо увагу на таких поняттях, як вогнища та рецидиви, але ви, можливо, також чули про стан, який називається атрофією мозку. Останнім часом про атрофію мозку говорять дедалі частіше, особливо деякі фахівці, що спеціалізуються на РС. Тож що це таке? Чому ми говоримо про це?

Щоб відповісти на ці запитання, потрібно з'ясувати деякі речі. РС — це неврологічне захворювання, яке спричиняє пошкодження клітин вашого головного та спинного мозку (центральної нервової системи). Отже, давайте дуже стисло розглянемо, як працює центральна нервова система (ЦНС), які функції вона виконує і що призводить до появи симптомів РС.

ЦНС є основним центром управління тілом. Навіть коли ви відпочиваєте, дивлячись телевізор, ЦНС контролює ваше дихання, температуру тіла та м’язи, допомагаючи вам залишатися у вертикальному положенні. Вона надає сенсу рухомим зображенням, які ви бачите, звукам, які ви чуєте, і всьому разом із формуванням нових спогадів. Досить виснажливо, якщо замислитися, чи не так?

Central Nervous System

 

BrianSpinalCordBody

Клітини ЦНС, завдяки яким описане є можливим, називають нейронами (іноді — нервовими клітинами). Вони утворюють зв’язки та мережі, за допомогою яких можуть передаватися сигнали. Нейрони — це незвичні на вигляд клітини, що складаються з клітинного тіла та довгого волокна, тобто аксона, який передає сигнал. Аксон покритий жировою речовиною — мієліном, який захищає сам аксон та сприяє ефективному передаванню сигналів.

Neuron

 

Причина РС досі невідома, але ми знаємо, що в розвитку цього захворювання також задіяна імунна система. Вона є вкрай важливою для виживання, оскільки захищає організм від впливу шкідливих факторів. Однак при РС імунна система помилково сприймає мієлін як чужорідний матеріал і атакує його.

Якщо мієлін пошкоджений, сигнали не можуть надходити так само швидко. А коли мієлін навколо нерва повністю руйнується, сигнал може блокуватися, що призводить до розривання зв’язку.

Атрофія мозку — це стан, який розвивається у всіх без винятку людей, а не лише у хворих на РС. Насправді це нормальна частина старіння. Наш мозок продовжує рости, доки ми не досягаємо пізнього підліткового віку, а потім він починає дуже повільно зменшуватися — відбувається втрата об’єму мозку. Шкода, завдана РС, може прискорити цей процес.

 

Brian Athropy

Тож чому це може статися при РС? Деякі клітини головного мозку гинуть під час нормального старіння, але при РС відбуваються й інші процеси. Наприклад, унаслідок знищення мієліну аксон стає більш уразливим до подальшого пошкодження імунною системою. Іноді це призводить до втрати всього нейрона. На фоні постійної втрати нейронів та мієліну головний мозок зменшується швидше, ніж у нормі.

Мозок намагається впоратися з цим пошкодженням, відновлюючи мієлін та використовуючи інші шляхи для переспрямування сигналів навколо порушених зв’язків. Але оскільки внаслідок РС альтернативні шляхи пошкоджуються та руйнуються, мозок не може це компенсувати.

Попри те що головний мозок здатен компенсувати деякі з цих пошкоджень, зміни в ньому можуть відбутися на ранніх стадіях РС, тобто перш ніж ви помітите будь-які симптоми.

Дуже важливими є ранні зміни при РС, зокрема пошкодження нейронів, атрофія головного мозку та розвиток уражень, оскільки вони пов’язані з низкою проблем — тривалою інвалідизацією, проблемами з ходьбою, порушенням зору, сексуальної функції та психічного здоров’я.

Brain changes

Атрофія є наслідком пошкодження головного мозку при РС, і це слід враховувати, дбаючи про здоров’я вашого мозку. Якщо ви хочете дізнатися більше про те, як зберегти здоров’я головного мозку, ознайомтеся з цим коротким посібником. Посібник для людей із розсіяним склерозом (є варіант рос. мовою).

  1. De Stefano N, et al. Arch Neurol 2001; 58: 65–70  
  2. Janardhan V, Bakshi R. Arch Neurol 2000; 57: 1485–1491 
  3. De Stefano N, et al. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2015; 0: 1-7

Чи була ця інформація корисною?