Глосарій

Через велику кількість медичних термінів, до яких вам потрібно звикнути, на зустрічах з лікарем ви можете почувати себе невпевнено, проте цього можна уникнути! Використовуйте пояснення нижче, які допоможуть зрозуміти значення цих термінів.

Постійне переживання через серйозні або незначні проблеми, що заважають повсякденній діяльності, зокрема роботі, навчанню чи сну. Тривога може зіпсувати стосунки з іншими чи задоволення від життя, але цей стан можна виправити шляхом корекції способу життя, консультацій та/або лікування.

Стан, у разі якого часто з невідомих причин організм пошкоджує власні тканини, немов вони чужорідні агенти, такі як бактерії та віруси.

Втрата мозкової тканини через позбавлення нейронів міжнейронних зв’язків. Атрофія мозку виникає в кожного і є нормальною частиною процесу старіння, але внаслідок РС цей процес може пришвидшитися.

Система, що отримує, обробляє та зберігає інформацію, яка надходить від периферичних нервів, і передає її організму, сигналізуючи, як йому реагувати на подразники. ЦНС складається з головного та спинного мозку та знаходиться в черепі та хребтовому каналі.

Який зберігається протягом тривалого часу або постійно повторюється. Розсіяний склероз (РС) — це хронічне захворювання. Інші приклади хронічних захворювань: захворювання серцево-судинної системи та діабет.

Функції, що забезпечують процеси, пов’язані з пізнанням, вивченням та розумінням речей. Ці процеси включають запам’ятовування, мислення, обробку інформації, зосередження та концентрацію уваги.

Вид розмовної терапії, який може допомогти вам справитися з проблемами через усвідомлення і зміну свого способу мислення і поведінки. Може допомогти вирішити такі проблеми, як тривога та депресія.

Вид розмовної терапії, на якій ви можете конфіденційно обговорити ваше самопочуття зі своїм лікарем, також вам можуть запропонувати різні способи для вирішення різних проблем, зокрема тривоги.

Препарати, які застосовують для лікування різних захворювань. Вони можуть допомогти зменшити запальний процес і послабити імунну систему.

Група методів лікування розсіяного склерозу (РС). Вони можуть сповільнити розвиток пошкоджень у разі РС, таких як вогнища та атрофія мозку. Вони можуть допомогти зменшити кількість і частоту рецидивів та сповільнити прогресування рівня інвалідизації.

Система людського організму, яка розпізнає все чужорідне та захищає організм від інфекцій та сторонніх агентів.

Реакція організму на ушкодження чи інфекцію. Це один із способів організму боротися проти чужорідних агентів, таких як бактерії та віруси, а також позбавлятися від будь-яких клітин, які вже відмерли. Але якщо запалення виникає без причини, то може зумовити такі ушкодження, як і у разі РС.

Метод введення препаратів безпосередньо в вену через крапельницю. Зазвичай проводиться в лікарні.

Шлях введення ліків з допомогою голки та шприца. Є декілька типів ін’єкцій, зокрема підшкірні (які вводяться під шкіру) та внутрішньом’язові (які вводяться у м’яз).

Ділянка в центральній нервовій системі, яка була пошкоджена або зарубцьована внаслідок РС. Назва «множинний склероз» нагадує про шрами (склери — більш відомі як бляшки або ушкодження), які утворюються в нервовій системі. Вогнища мають вигляд білих плям на МРТ. Вогнища, спричинені запаленням, яке виникає, коли імунна система пошкоджує мієлін.

Метод дослідження, який полягає у використанні магнітного поля та радіохвиль для створення детальних зображень органів та тканин організму. МРТ використовується для візуалізації головного та спинного мозку під час діагностики розсіяного склерозу.

Хронічне аутоімунне захворювання, під час якого пошкоджується центральна нервова система (ЦНС). У разі розсіяного склерозу запальний процес уражує мієлін і зупиняє та/або обмежує передавання інформації з нервових волокон.

Захисна оболонка навколо нервових волокон у центральній нервовій системі (ЦНС), яку імунна система помилково пошкоджує у разі РС, зумовлюючи запалення.

Запалення зорового нерву, що передає зображення з сітківки в мозок. Можуть виникати такі симптоми, як розмитість зору, сліпа пляма в центрі поля зору, кольори, які здаються більш темними або розмитими, спалахи світла та біль під час руху очима.

Прийом ліків (таблетки або капсули) через рот.

Поява нових симптомів рецидивно-ремітуючого РС (РРРС) або повернення симптомів, які потім зникають частково або повністю. Вони можуть тривати лише 24 години, але потенційно можуть продовжуватися протягом декількох тижнів або більше. Ви також можете почути, що рецидиви називають гострими епізодами, нападами, загостреннями, клінічними подіями.

Період, коли людина, яка живе з РС, частково чи повністю відновилася після рецидиву або коли у неї небагато чи взагалі немає симптомів РС.

Відновлення втраченого або пошкодженого мієліну. Нездатність відновити мієлін і відтворити втрачені нервові клітини може спричиняти інвалідність.

Частина центральної нервової системи. Він складається з нервових волокон і тканин, які знаходяться в хребтовому каналі та з’єднують майже всі частини тіла з мозком. 

 1. Тривога. Фонд РС. Доступно за посиланням: https://www.mstrust.org.uk/a-z/anxiety. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 2. Аутоімунний процес Фонд РС. Доступно за посиланням: https://www.mstrust.org.uk/a-z/autoimmunity. Останній доступ: грудень 2017 р.
 3. Giovannoni G et al. (2017) Brain health: time matters in multiple sclerosis. Доступно за посиланням: http://www.msbrainhealth.org/report. Останній доступ: червень 2019 р.
 4. ЦНС. Фонд РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/central-nervous-system-cns. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 5. Про РС. Асоціація РС. Доступно за посиланням: https://www.mssociety.org.uk/what-is-ms/information-about-ms/about-ms. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 6. Словник (когнітивні функції). Доступно за посиланням: http://www.apa.org/research/action/glossary.aspx?tab=3. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 7. Види розмовної терапії. Доступно за посиланням: https://www.alzheimers.org.uk/download/downloads/id/3419/talking_therapies_including_counselling_psychotherapy_and_cbt.pdf. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 8. Рецидиви. Фонд РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/relapse. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 9. Хворобо-модифікуюча терапія. Асоціація РС. Доступно за посиланням: https://www.mssociety.org.uk/ms-resources/disease-modifying-therapies-booklet. Останній доступ: грудень 2017 р.
 10. Імунна система. Фонд РС. Доступно за посиланням: https://www.mstrust.org.uk/a-z/immune-system. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 11. Розсіяний склероз станом на сьогодні – Інфузійна терапія РС Доступно за посиланням: https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-treatment/infusion-treatments-for-ms/. Останній доступ: січень 2020 р.
 12. Хворобо-модифікуюча терапія розсіяного склерозу: препарати першої лінії. Доступно за посиланням: https://www.gosh.nhs.uk/medical-information/medicines-information/multiple-sclerosis-disease-modifying-drugs-first-line-treatments. Останній доступ: січень 2020 р.
 13. Вогнища. Фонд РС. Доступно за посиланням: https://www.mstrust.org.uk/a-z/lesion Останній доступ: жовтень 2017 р.
 14. МРТ і РС: 7 речей, які вам необхідно знати. Асоціація РС. Доступно за посиланням: https://www.mssociety.org.uk/research/latest-research/latest-research-news-and-blogs/mri-and-ms-7-things-you-need-to-know. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 15. Неврит зорового нерва. Фонд РС. Доступно за посиланням: https://www.mstrust.org.uk/a-z/optic-neuritis. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 16. Розсіяний склероз – типи РС та можливості лікування. Доступно за посиланням: https://www.multiplesclerosis.com/us/treatment.php. Останній доступ: січень 2020 р.

Чи була ця інформація корисною?