Основні відомості про РС

Знайомство з РС
Близько 2,5 мільйона людей у всьому світі страждають на РС

Близько 2,5 мільйона людей у всьому світі страждають на РС (станом на березень 2015 р.). Кожен з них переживає РС по-різному, тому не можна однозначно сказати, що буде означати життя з цим захворюванням саме для вас. Однак нам точно відомо, що РС є неврологічною хворобою, яка пошкоджує клітини у вашій центральній нервовій системі (ЦНС), до складу якої входять головний та спинний мозок.

ЦНС — це головний центр управління вашим тілом. Вона контролює більшість дій вашого тіла — від дихання до пам’яті. Клітини ЦНС, які роблять все це можливим, називаються нейронами (іноді їх називають нервовими клітинами).

спрощена схема ЦНС, на якій позначений головний і спинний мозок

Нижче наведено короткий огляд того, що відбувається з вашою ЦНС, коли ви живете з РС, і впливу, який він може мати на ваше життя:

 • РС зумовлює пошкодження ЦНС і сповільнює передачу сигналів нервами
 • Симптоми охоплюють від проблем з рухомістю до проблем із зором, підвищену втомлюваність і замисленість, але це лише декілька прикладів

Зазвичай імунна система допомагає організму боротися з бактеріями, вірусами та іншими чужорідними речовинами, що потрапляють до організму. З ще невідомих причин РС зумовлює зміни в імунній системі. Якщо ви хворієте на РС, частина вашої імунної системи помилково пошкоджує здорові клітини у ЦНС.

І саме ця анормальна реакція викликає пошкодження жирової оболонки навколо нервових клітин, яка називається мієліном.

Зазвичай ця мієлінова оболонка допомагає сигналам швидше передаватися нервовими клітинами. Ця розумна система сигналів відповідає за кожний рух, який ви робите, за кожне ваше відчуття та кожен спогад і думку у вашому житті.

Однак у разі пошкодження мієліну РС, сигнали, які передаються нервовими клітинами, сповільнюються, немов з електричних проводів зняли оболонку. Це пошкодження впливає на ті життєво важливі сигнали (або нервові імпульси), які вказують іншим частинам тіла, що потрібно робити.

Коли мієлін навколо нерву повністю зникає, сигнал може зовсім блокуватися. Це означає, що сполучення між головним мозком і іншими частинами тіла порушується, що у результаті призводить до різних симптомів РС. І саме з цієї причини симптоми РС є такими непередбачуваними, бо неможливо дізнатися, які сигнали втрачені.

Погляньте на схему нижче, щоб зрозуміти, як нервові сигнали можуть порушуватися у разі РС:

 

Introduction to MS nerve signals disrupted

Зони ЦНС, у яких пошкоджений або знищений мієлін, називаються вогнищами або бляшками. Залежно від розташування уражень ви можете виявляти або не виявляти симптоми. Наприклад, вогнище в оптичному нерві може спричиняти проблеми із зором, тоді як інші вогнища можуть значно довше залишатися непомітними. Це так звані безсимптомні вогнища, та визначити їх у ЦНС можливо лише за допомогою спеціального методу медичної візуалізації, який називається магнітно-резонансною томографією (МРТ).

Бажаєте дізнатися більше? Читайте матеріали про МРТ-сканування.

ЦНС контролює більшість дій організму, тому, живучи з РС, ви можете спостерігати у себе сукупність симптомів. Намагайтеся пам’ятати, що всі люди з РС різні та будуть виявляти різні симптоми. Дуже малоймовірно, що ви будете спостерігати у себе всі перераховані нижче симптоми.

До фізичних симптомів належать:

Introduction to MS physical symptoms
 • Надмірна втомлюваність (втома)
 • Відчуття оніміння та поколювання
 • Порушення зору
 • Порушення ходьби та рівноваги
 • Слабкість і скутість м’язів
 • Тремор
 • Порушення мовлення та ковтання
 • Проблеми з сечовим міхуром і кишечником
 • Сексуальна дисфункція

Крім того, ви можете виявляти проблеми з мисленням і пам’яттю (які іноді відносять до когнітивних проблем), оскільки вони теж часто спостерігаються у людей, які живуть з РС.

Зокрема можуть виникати проблеми з:

Introduction to MS cognitive problems
 • Увагою
 • Концентрацією
 • Пошуком рішень

Розгляньте симптоми РС за допомогою інтерактивної моделі тіла.

Зараз, коли ви більше знаєте про РС, ознайомтеся з різними наявними методами лікування.

 1. Розсіяний склероз у цифрах: факти, статистика та ви. Матеріал наявний на сайті: http://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/facts-statistics-infographic. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 2. Центральна нервова система (ЦНС). Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/central-nervous-system-cns Останній доступ: жовтень 2017р.
 3. Що таке мієлін? Матеріал наявний на сайті: https://www.nationalmssociety.org/What-is-MS/Definition-of-MS/Myelin. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 4. Kamm C et al. Eur Neurol. 2014; 72(3-4): 132-41.
 5. Hersh C, Fox RJ. Розсіяний склероз. Матеріал наявний на сайті: http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/neurology/multiple_sclerosis/. Останній доступ: жовтень 2017р.
 6. Глосарій. Матеріал наявний на сайті: https://www.nationalmssociety.org/Glossary#P. Останній доступ: жовтень 2017р.
 7. Giovanni G et al. Здоров’я мозку: при розсіяному склерозі час має значення. Матеріал наявний на сайті: https://www.msbrainhealth.org/report. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 8. Карта розсіяного склерозу у світі. Матеріал наявний на сайті: https://www.msif.org/wp-content/uploads/2014/09/Atlas-of-MS.pdf. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 9. Зміни у емоціональній і когнітивній сфері. Матеріал наявний на сайті: https://www.msif.org/about-ms/symptoms-of-ms/cognition-and-emotional-changes/. Останній доступ: жовтень 2018 р.

Чи була ця інформація корисною?