Симптоми РС: інтерактивне тіло

Спектр симптомів, які можуть мати люди, що живуть з розсіяним склерозом (РС), досить широкий. Одні з них, наприклад проблеми з ходьбою, можуть бути добре помітні оточуючим, а інші, зокрема проблеми з втомлюваністю та болем, навпаки, непомітні. Дійсно, симптомів є багато, але цей стан дуже унікальний для кожної людини і ви, ймовірно, матимете лише деякі з них та з різним ступенем інтенсивності.

Як використовувати інтерактивну модель тіла

Натисніть на кожний симптом на тілі, щоб дізнатися більше про його можливий вплив і найкращий спосіб лікування. Якщо ви віддаєте перевагу перегляду симптомів у формі списку, просто натисніть «Переглянути списком»

РС може впливати на ваше емоційне та психічне здоров’я. Можливо, у вас буде депресія, стрес, тривожність і зміна в поведінці. Якщо ви спостерігаєте будь-які з цих проблем, важливо обговорити їх з вашим лікарем.

Дізнайтесь, як РС може впливати на ваш настрій і психічне благополуччя, та ознайомтеся, чому важливо не ігнорувати свої почуття.

РС може спричиняти проблеми з пам’яттю та мисленням, але якщо ви виявляєте ці симптоми, ймовірно, що вони будуть незначними. Ці проблеми можуть ускладнювати концентрацію уваги, роботу в умовах багатозадачності та вивчення нового.

Існують речі, які ви можете зробити, щоб допомогти собі переборювати проблеми з пам’яттю та мисленням. Ознайомтеся з порадами та рекомендаціями, які допоможуть вам впоратися з когнітивними проблемами, зокрема рекомендації від Шарлотти, яка живе з РС.

Живучи з РС, ви можете виявляти проблеми із зором, такі як подвоєння в очах і неконтрольовані рухи ока. Хоча це може вас налякати, важливо пам’ятати, що у більшості людей ці проблеми проходять.

Читайте більше щодо впливу РС на зір і обговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас виникнуть будь-які запитання.

У разі РС проблеми з мовленням або ковтанням — звичайна справа. Можливо, ці проблеми спостерігатимуться у вас лише протягом кількох хвилин раз на добу або під час рецидиву. Багато людей знаходять способи переборювати їх, і фахівці з порушень мовлення можуть також надати рекомендації та підтримку, якщо у вас з’являться проблеми з мовленням.

Якщо у вас виникли проблеми з мовленням або ковтанням, навіть незначні, це може засмутити або вплинути на впевненість у собі. Дізнайтеся, як впоратися з проблемами з мовленням і ковтанням, щоб обмежити їх вплив на якість вашого життя.

Хоча у вас може не бути проблем з сечовим міхуром, проте вони дуже поширені у разі РС. Отже, якщо вони у вас є, то ви не самотні! Обговорення зі своїм лікарем має бути вашим першим кроком у разі виникнення проблем з сечовим міхуром і може допомогти вам заспокоїтися. Він звик обговорювати ці питання та може надати вам поради, які допоможуть вам впоратися з цими проблемами.

Дізнайтеся, як РС може вплинути на сечовий міхур, і як ви можете перебороти ці проблеми для покращення якості свого життя.

Живучи з РС, ви можете спостерігати у себе спазми та скутість м’язів, що іноді може завдавати незручності та провокувати біль під час повсякденних занять. Ці симптоми можуть також порушувати сон. Якщо ви виявляєте спазми та скутість м’язів, важливо якнайшвидше повідомити лікаря, щоб він міг допомогти вам розпізнати тригери, які спричиняють вам найбільшу незручність.

Читайте більше про спазми та скутість м’язів і способи їх вирішення.

 

Тремор — це ритмічне тремтіння, яке неможливо контролювати. Живучи з РС, ви можете виявляти дуже незначний або більш виражений тремор, що робить повсякденні справи тяжкими та зумовлює дистрес.

Проблеми з тремором можна лікувати різними способами, залежно від ваших потреб. Всі люди різні. Тому важливо, щоб ви розповіли лікарю про ваші симптоми.

Слабкість у м’язах є розповсюдженим симптомом у разі РС. Вона часто супроводжується втомлюваністю. Слабкість у м’язах може спричинити появу інших симптомів, таких як проблеми з рівновагою, які можуть зумовлювати у вас страх падіння. Якщо ви виявляєте слабкість у м’язах, обговоріть це з лікарем. Він може надати вам поради, щоб допомогти вам впоратися з симптомами та покращити силу в м’язах.

Читайте більше про слабкість у м’язах і проблемах з рухомістю та чому важливо обговорювати зі своїм неврологом будь-яку слабкість у м’язах, яку ви виявляєте.

Ймовірно, у вас можуть виникати проблеми з рівновагою. Це може по-різному впливати на різних людей. І навіть, якщо проблеми з рівновагою можуть бути досить суттєвими, ви завжди можете зробити щось, щоб обмежити їх можливий вплив на якість вашого життя.

Читайте про те, як РС може вплинути на рівновагу і що ви можете зробити, щоб впоратися з цим впливом.

Живучи з РС, ви можете виявляти проблеми з сексуальною функцією, що може вплинути на ваші стосунки. Якщо ви спостерігаєте, що РС впливає на ваше сексуальне життя, існують засоби, які можуть допомогти. Важливо обговорити проблеми, які у вас виникають, з лікарем, щоб він зміг підібрати рішення, яке підійде для вас.

Додаткова інформація про сексуальну дисфункцію у разі РС.

Втомлюваність можна визначити як постійну втому. Вона є одним з найбільш поширених симптомів РС. Якщо втомлюваність суттєво на вас впливає, то є низка заходів, які ви можете застосувати, щоб впоратися з нею та мінімізувати її вплив на ваше життя.

Дізнайтеся більше про втомлюваність і її можливий вплив на вас.

Ви можете виявляти певний біль і дискомфорт, які впливають на багатьох людей, що живуть з РС. Вони є різними в різних людей, але можуть виснажувати та позначатися на вашому емоційному стані. Однак існують деякі види лікування, а також поради, які можуть допомогти вам впоратися з болем і навчитися розпізнавати тригери.

Дізнайтеся, як біль може впливати на вас, ваше повсякденне життя, а також поради, які допоможуть вам впоратися з болем, якщо ви його виявляєте.

Дізнайтеся більше про контроль симптомів РС і його важливість для обмеження впливу симптомів на якість вашого життя.

Створіть для себе Нотатки для бесіди з лікарем, які допоможуть вам обговорювати симптоми зі своїм неврологом і навчитися вимагати більшого від життя з РС.

 1. Ознаки та симптоми Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms. Останній доступ: грудень 2019 р.
 2. Психічне здоров’я Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/mental-health. Останній доступ: грудень 2019 р.
 3. Пам’ять і мислення Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/memory-and-thinking. Останній доступ: грудень 2019 р.
 4. Когнітивні проблеми при РС. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/memory-and-thinking/cognitive-problems-in-ms. Останній доступ: грудень 2019 р.
 5. Поради з подолання проблем з пам’яттю та мисленням. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/memory-and-thinking/tips-for-dealing-with-memory-and-thinking-problems. Останній доступ: грудень 2019 р.
 6. Очі та зір. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/eyes-and-sight. Останній доступ: грудень 2019 р.
 7. Ковтання Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/swallowing. Останній доступ: грудень 2019 р.
 8. Проблеми з мовленням при РС Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/speech/about-speech-problems. Останній доступ: грудень 2019 р.
 9. Сечовий міхур. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/bladder Доступ: травень 2018 р.
 10. Подолання проблем із сечовим міхуром. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/bladder/managing-bladder-problems. Останній доступ: грудень 2019 р.
 11. Розуміння спазмів і скутості м’язів. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/spasms-and-stiffness/understanding-spasms-and-stiffness. Останній доступ: грудень 2019 р.
 12. Лікування спазмів і скутості м’язів. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/spasms-and-stiffness/treating-spasms-and-stiffness. Останній доступ: грудень 2019 р.
 13. Тремор Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/tremor. Останній доступ: грудень 2019 р.
 14. Слабкість. Фонд РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/weakness. Останній доступ: грудень 2019 р.
 15. Рівновага, ходьба та запаморочення. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/balance-and-dizziness. Останній доступ: грудень 2019 р.
 16. Проблеми з сексом і стосунками. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/sex-and-relationships/sex-and-relationship-problems. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 17. Втомлюваність. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/fatigue. Останній доступ: грудень 2019 р.
 18. Біль. Асоціація РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/pain. Останній доступ: грудень 2019 р.

Чи була ця інформація корисною?