Як прогресує РРРС

Як прогресує РРРС

Прогресування розсіяного склерозу (РС) за будь-якого типу перебігу цієї хвороби може бути непередбачуваним і повністю відрізнятися від того, що відбувається з іншими пацієнтами. Деякі люди з РС після його діагностування будуть і далі жити лише з незначними симптомами, тоді як в інших РС може швидко прогресувати. РС має різні стадії розвитку, і ви можете пройти через деякі або всі з них.

Незалежно від того, як ви себе почуваєте, обов’язково відслідковуйте, як РС впливає на вашу якість життя, та відвідуйте невролога у разі кожного поміченого симптому.

 1. Розрізняють декілька ключових стадій РС: радіологічно-ізольований синдром (РІС) — пошкодження видно на томографії мозку, але симптомів немає; клінічно-ізольований синдром (КІС), коли в людини спостерігається один початковий напад симптомів; рецидивно-ремітуючий розсіяний склероз (РРРС); вторинно-прогресуючий РС (ВПРС) або первинно-прогресуючий РС (ППРС). Дізнайтеся більше про різні стадії та типи перебігу РС у розділі нижче
 2. Якщо ви розпочнете лікування РС протягом першого року від появи симптомів, то ймовірність виникнення труднощів, пов'язаних з РС, у вас буде меншою порівняно з людьми, що розпочинають лікування лише через 3 роки після появи симптомів
 3. Пошкодження в мозку, що можуть відбуватися на ранніх стадіях РС, не зумовлюють помітних симптомів. Це відбувається завдяки тому, що ми називаємо резервами мозку
 4. З часом пошкодження центральної нервової системи (ЦНС) може прогресувати, спричиняючи симптоми та посилюючи рівень інвалідизації

Звичайно, історія хвороби в кожного своя. Але якщо у вас РРРС, то для нього характерні такі ключові стадії й типи перебігу РС:

How rrms progresses

Тип перебігу РС, на який ви страждаєте, може впливати на те, як часто ви виявляєте симптоми, а також на те, коли та як прогресує рівень інвалідизації. До того ж він може впливати на доступні вам варіанти лікування РС.

Радіологічно-ізольований синдром (РІС). На цій стадії у вашому мозку відбулися зміни, які можуть нагадувати РС, але немає помітних симптомів, які б вказували на проблему.

Клінічно-ізольований синдром (КІС). У вас був один окремий прояв симптомів, який може нагадувати симптоми РС, але діагностувати РС у вас ще неможливо.

Рецидивно-ремітуючий РС (РРРС). У більшості людей, які живуть з РС (близько 85 %), діагностований РРРС. Він характеризується рецидивами (періодами погіршення симптомів), за яким йдуть ремісії (тривалі періоди хорошого самопочуття або повне відновлення). Можливо, ви чули, як ваш лікар згадував критерії Макдональда, які допомагають йому встановити діагноз лише після одного рецидиву, якщо у нього достатньо інформації на основі даних вашої МРТ.

Спочатку симптоми можуть бути оборотними, але у міру розвитку хвороби вони можуть стати постійними. З часом пошкодження може прогресувати, і мозку буде занадто складно його виправити. Це може призвести до постійних симптомів. РРРС може розвинутися у вторинно-прогресуючий РС (ВПРС), особливо якщо його не лікувати.

Вторинно-прогресуючий РС (ВПРС). Без належного лікування у 50–60 % людей, які живуть з РРРС, ВПРС може розвинутися протягом 15-20 років після діагностування у них РС. ВПРС характеризується прогресуючим зниженням функцій і погіршенням рівня інвалідизації — з періодами рецидиву та ремісії або без них. Однак швидкість цього процесу значно відрізняється у різних людей.

Первинно-прогресуючий РС (ППРС). Тип перебігу РС, за якого симптоми погіршуються після появи РС. Цей тип захворювання діагностується у близько 10 % людей з РС.

Самопочуття в різних людей із РРРС може значно відрізнятися. Зазвичай люди виявляють постійне погіршення рівня інвалідизації, але це відбувається з різною швидкістю. У деяких людей може спостерігатися поступове погіршення симптомів, водночас інші можуть побачити, що симптоми РС у них перестають погіршуватися з віком.

Корисно знати, що відбувається у мозку на ранніх стадіях РС, особливо коли ви з лікарем разом робите вибір кращого лікування РС.

На ранній стадії РС мозок може знайти способи частково компенсувати пошкодження нервових клітин, використовуючи інші шляхи передачі сигналу від пошкоджених частин мозку до непошкоджених відділів. Завдяки цьому сигнали між вашим мозком і тілом можуть відновлюватися. Мозок також може намагатися відновити втрату нервових клітин, відтворюючи мієлін, — цей процес відомий як ремієлінізація. Однак через те, що ці механізми лікування можуть маскувати симптоми, деякі люди, які живуть з РС, можуть на ранніх стадіях залишатися без діагнозу та лікування.

Мозок кожної людини починає поступово зменшуватися у міру старіння. Це явище іноді називається атрофією мозку або втратою об’єму мозку (ВОМ). Це нормальний процес старіння, але він відбувається дещо швидше, якщо ви живете з РС.

Спочатку організм намагається відновити захисну мієлінову оболонку, яка пошкоджується у разі РС. Однак відновлювальні процеси мозку далекі від ідеалу, і з часом їх починає не вистачати для запобігання пошкоджень нервових клітин. У разі подальших пошкоджень мозок вже не може використовувати інші шляхи для компенсації втрати нервів, оскільки ділянки пошкодження стають занадто великими. Саме це може призвести до атрофії мозку.

У міру прогресування РС частини центральної нервової системи (ЦНС) можуть перейти у стан постійного блокування. Саме на цьому етапі рівень інвалідизації з часом може погіршуватися, з рецидивами або без них, і розпочинається вторинно-прогресуючий РС (ВПРС).

Бажаєте дізнатися більше? Ознайомтеся, як найкраще лікувати РС, щоб продовжити жити своїм життям так, як ви хочете.

 1. Розсіяний склероз у цифрах: факти, статистика та ви. Матеріал наявний на сайті: http://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/facts-statistics-infographic. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 2. Giovanni G et al. 2017. Здоров’я мозку: при розсіяному склерозі час має значення. Матеріал наявний на сайті: https://www.msbrainhealth.org/report. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 3. Kavaliunas A et al. Mult Scler Journal 2017; 23 (9) 1233-1240.
 4. Scolding N et al. Pract Neurol 2015;15:273–279.
 5. Рецидивуючо-ремітуючий РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/relapsing-remitting-ms-0. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 6. Критерії Макдональда. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/mcdonald-criteria. Останній доступ: грудень 2019 р.
 7. Типи РС. Матеріал наявний на сайті: https://www.mstrust.org.uk/a-z/types-ms. Останній доступ: жовтень 2017 р.
 8. Що таке мієлін? Матеріал наявний на сайті: https://www.nationalmssociety.org/What-is-MS/Definition-of-MS/Myelin. Останній доступ: жовтень 2017 р.

Чи була ця інформація корисною?